Co warto wiedzieć planując reklamę swojej firmy w telewizji

Każda firma pragnie przyciągnąć do siebie możliwie największą liczbę klientów. W obecnym czasie, przy globalnym zasięgu telewizji i internetu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pokazać się światu. Reklama jest dźwignią handlu, ale jak ją wykonać, żeby odnieść sukces?

Reklama w TV

Cena emisji reklamy w telewizji uzależniona jest przede wszystkim od:

– stacji telewizyjnej
– czasu trwania spotu reklamowego
– pory dnia oraz tego, czy będzie nadawana podczas trwania popularnego programu

Można założyć, że najdroższa byłaby długa reklama nadawana w przerwach transmisji wydarzenia sportowego, które przykuwa uwagę wielu odbiorców. Najtaniej wychodzi reklama w godzinach porannych, podczas emisji tak zwanych programów śniadaniowych.

Dokładna cena zależy także od stacji telewizyjnej. Tańsze reklamy w popularnych stacjach telewizyjnych, to koszt w przedziale 3000 – 7000 zł (w czasie programów śniadaniowych). Podczas trwania wieczornych wiadomości, kiedy wiele osób siedzi przed telewizorami, cena może wahać się w przedziale 50 000 – 70 000 zł. Podczas transmisji meczu reprezentacji Polski cena emisji może wynieść nawet 100 000 zł.

Telewizja Regionalna

Lokalne stacje telewizyjne to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Spowodowane jest to ograniczoną liczbą odbiorców. Regionalna telewizja ma zwykle nie więcej niż 150 000 osób, do których dotrze reklama tv. Zwykle są to mniejsze ilości. Może to być jednak dobre rozwiązanie dla firm, które planują świadczenie swoich usług na konkretnym terenie. Ceny w takim przypadku zaczynają się od 200 zł, a kończą zwykle w okolicach 1000 zł.

Telewizja tematyczna

W przypadku stacji tematycznych, w których łatwiej dopasować reklamę pod odbiorcę, ceny wahają się w granicach 300 – 3000 zł za spot, który trwa 30 sekund.

To ma wpływ

Koszty związane z produkcją filmu reklamowego mogą być naprawdę bardzo różne. Największy wpływ na to ile trzeba zapłacić za produkcję spotu reklamowego ma przede wszystkim to, ile osób trzeba zaangażować do produkcji. Duża liczba aktorów i statystów spowoduje podniesienie ostatecznej ceny filmu. Jeśli reklama ma być skomplikowana od strony technicznej, to zwykle trzeba wykorzystać bardziej zaawansowany sprzęt oraz oczywiście liczniejszej ekipy, która będzie go obsługiwać.

Cena jest zależna także od tego, czy klient posiada własny scenariusz, czy też trzeba go dopiero przygotować. Warto mieć też na uwadze, że reklama w telewizji jest droższa niż ta, którą emituje się w internecie.

Produkcja spotów reklamowych

Pierwsza forma spotu reklamowego powstaje w głowach. Trzeba zacząć od stworzenia wstępnej wizji, na podstawie której całość będzie się opierała. Pomysły powstają przede wszystkim przy wykorzystaniu tak zwanego briegu – czyli opisu potrzeb podanych przez klienta. W oparciu o wstępny opis powstaje koncept reklamy, a ten jest stale konsultowany ze zleceniodawcą.

Kolejnym elementem jest scenariusz – tutaj wszystko musi być dokładnie i szczegółowo opisane. Opisany jest w nim przebieg reklamy, a także informacje na temat ścieżki dźwiękowej, pracy światła, kamery i wszystkich innych detali. Można na tym etapie stworzyć animowaną wersję, która posłuży do przedstawienia klientowi przybliżonego wyglądu gotowego produktu.

W oparciu o szczegóły ujęte w scenariuszu zaczynają powstawać docelowe elementy filmu. Jest to bardzo żmudny proces, bo wszystko musi wyglądać jak najlepiej. Ujęcia nagrywa się wiele razy, a na końcu wybiera najlepszą wersję. W postprodukcji odpowiednio docina się nagrane filmy. Jest to także moment, kiedy nakłada się efekty i edytuje kolory.

Po wyrenderowaniu gotowego wideo, reklama jest gotowa do emisji. Wystarczy przekazać ją do wybranej stacji telewizyjnej i określić, w jakich porach ma być wyświetlana.